Developerom opäť prikážu, aby autorom oznámili ničenie diel.

BRATISLAVA. Zbúranie sochy sa už nemá opakovať. Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) pripravuje zmenu autorského zákona.

„Autor umeleckého diela, preboha, musí byť minimálne informovaný, že sa ide s jeho dielom niečo diať,“ povedal v pondelok minister. Autor dostane možnosť premiestniť dielo na vlastné náklady. Kedy návrh predloží však minister ešte nevedel povedať.

Spoločnosť Lidl minulý týždeň zničila sochu Čas od významného slovenského sochára Jozefa Jankoviča. Ten sa to dozvedel až v momente, keď bola zo sochy hŕba kamenia. Investor zákon neporušil, parlament pred štyrmi rokmi z autorského zákona povinnosť informovať vypustil.

Architektka Erika Szabóová, ktorá pre Lidl vypracovala projekt výstavby nového obchodu, tvrdí, že ani netušila, o aké dielo išlo. „Investor aj stavebná firma sa pokúšali zistiť meno autora, ale nepodarilo sa.“

Stavebné a búracie povolenie vydal Ružinov na čele so starostom Slavomírom Drozdom (Smer). Hovorkyňa nového vedenia Ružinova Miroslava Štrosová v pondelok povedala, že „zrejme chýbala niekde informácia o tom, o aké dielo ide“.

 

autor: Martina Pažitková

Krajcer: Sochy by sa bez vedomia autora búrať nemali

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5837001/krajcer-slubuje-zachranu-soch.html#ixzz2hRmWxbGp

Čítajte viac: http://tv.sme.sk/v/20046/krajcer-sochy-by-sa-bez-vedomia-autora-burat-nemali.html#ixzz2hRlxhwd2