.juraj Kušnierik, 3. apríl 2011 

V Ružinove minulý týždeň zbúrali sochu Jozefa Jankoviča Čas. Je to prejav neuveriteľného barbarstva

Dočítal som sa o tom v SME a najprv som tomu nechcel veriť. Pri stavbe predajne Lidl jednoducho zbúrali sochu Jozefa Jankoviča. Socha mala názov Čas a autor ju vytvoril v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, kedy ešte mohol robiť sochy (počas normalizácie bol umelecky umlčaný). Na estetickú stránku tej sochy môžu byť rôzne názory (mne sa napríklad páčila), ale len tak roztĺcť dielo pravdepodobne najvýznamnejšieho žijúceho sochára na Slovensku a potom sa ešte tváriť ako keby nič, je prejavom mimoriadne vyvinutej nekultúrnosti.

Keď už cit pre umenie a históriu neprejavil stavbyvedúci, mohol sa ozvať – aspoň ex post – investor. Lidl je predsa “renomovaná” firma s pôsobivo imidžovou reklamou v televízii. Nevadí tejto firme, že pri stavbe ich predajne bol zničený kúsok z nášho kultúrneho dedičstva?

Je to už tretia socha, ktorú Jozefovi Jankovičovi v Bratislave zničili. A žiadnu novú si od neho za posledných 20 rokov nikto do verejného priestoru neobjednal. Teda, v Bratislave nie. Napríklad v Brne áno.

Nedávno mal Jozef Jankovič veľkú a pozoruhodnú výstavu v galérii Danubiana. Kto to dovtedy nevedel, mohol prísť, pozerať sa okolo seba a zistiť aký veľký sochár to je.

Staviteľ, projektant ani investor nového ružinovského Lidlu tam zjavne nebol. A tak búral a drtil. Okrášľovací spolok (alebo J&T? A je v tom vôbec rozdiel?) zhruba v tom istom čase oznámil zámer postaviť kdesi pri River Parku imitáciu tatranskej chaty a tatranského vodopádu.

To sme naozaj takí hlúpi?

Rozhovor s Jozefom Jankovičom nájdete tu.